Kontakt

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!(+48) 691 023 857 LUB NAPISZ sklep@peerpharm.pl

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Shoper Paczkomaty) już od 50,00 zł.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Promocje
Arganicare szampon keratynowy 400 ml
Arganicare szampon keratynowy 400 ml
43,00 zł 35,26 zł
szt.
Arganicare Maska z olejem Macadamia 350 ml
Arganicare Maska z olejem Macadamia 350 ml
49,00 zł 40,18 zł
szt.
Arganicare maska keratynowa 350 ml
Arganicare maska keratynowa 350 ml
49,00 zł 40,18 zł
szt.
Arganicare odżywka keratynowa 1000 ml
Arganicare odżywka keratynowa 1000 ml
79,00 zł 64,78 zł
szt.
Arganicare szampon keratynowy 1000 ml
Arganicare szampon keratynowy 1000 ml
76,00 zł 62,32 zł
szt.
Arganicare Odżywka z olejem Macadamia 400 ml
Arganicare Odżywka z olejem Macadamia 400 ml
43,00 zł 35,26 zł
szt.
Arganicare odżywka z olejem Macadamia 1000 ml
Arganicare odżywka z olejem Macadamia 1000 ml
79,00 zł 64,78 zł
szt.
Arganicare Szampon z olejem Macadamia 1000 ml
Arganicare Szampon z olejem Macadamia 1000 ml
76,00 zł 62,32 zł
szt.
Arganicare Maska z olejem Macadamia 500 ml
Arganicare Maska z olejem Macadamia 500 ml
69,00 zł 56,58 zł
szt.
Atopowe zapalenie skóry - objawy, leczenie i zapobieganie
Atopowe zapalenie skóry - objawy, leczenie i zapobieganie

Atopowe zapalenie skóry (AZS), zwane wypryskiem atopowym, a niegdyś świerzbiączką (łac. prurigo) Besniera, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry, w dermatologii i alergologii określane jako przewlekła dermatoza (zapalna) – przebiegająca z okresami zaostrzeń i remisji choroba skóry, której towarzyszy uporczywy i nawrotowy świąd oraz liszajowacenie skóry

Jest to przypadłość zaliczana do atopowych chorób skóry, wywołana genetycznie uwarunkowaną nieprawidłową reakcją immunologiczną (nadmierna reaktywność komórek Langerhansa, związana z nieprawidłową odpowiedzią odpornościową na małe dawki antygenów, w wyniku której dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE skierowanych głównie przeciwko tym alergenom). Przeciwciała IgE wykazują zdolność do wiązania swoistych alergenów, które są następnie modyfikowane i prezentowane limfocytom T pomocniczym. Prowadzi to do proliferacji tych komórek i wytworzenia się przewagi komórek pomocniczych Th2, które wydzielają cytokiny prozapalne, między innymi interleukiny 4, 5 oraz 10, które pogarszają stan kliniczny skóry.

Niektórzy zaliczają atopowe zapalenie skóry do chorób psychosomatycznych. Schorzenie dotyka od 0,25 do 20% populacji. Początek rozwoju AZS przypada zwykle między 3 a 6 miesiącem życia. U ok. 40% dzieci choroba ustępuje z wiekiem. U pozostałych chorych zdarzają się nawroty w wieku dorosłym. Ze względu na wrodzony charakter schorzenia może ono trwać wiele lat bądź nawet całe życie.

Przyczyny choroby

Znaczącą rolę w rozwoju atopii odgrywają skłonności genetyczne. Jednak sposób dziedziczenia i rodzaj haplotypu biorącego udział w patogenezie schorzenia nie zostały dotychczas dookreślone. Ryzyko wystąpienia AZS u bliźniąt jednojajowych wynosi 70%, a u dwujajowych między 20% a 30%. Atopowe zapalenie skóry stwierdzone u obojga rodziców daje 70% szans na ponowienie choroby u dzieci, natomiast diagnoza AZS u matki lub ojca podnosi ryzyko zachorowania u potomków do 30%. Ryzyko wystąpienia choroby u dzieci, których żaden z rodziców nie jest dotknięty chorobą atopową waha się w granicach od 5 do 15%. Skóra chorego pod wpływem alergenów – substancji drażniących (mydło, rozpuszczalniki), alergenów wziewnych/kontaktowych (roztocze, sierść) lub pewnych pokarmów (jajka, mleko, białko pszenicy, czekolada, truskawki), traci barierę ochronną zbudowaną z lipidów (tzw. płaszcz lipidowy) i pada ofiarą innych szkodliwych substancji pochodzenia zewnętrznego.

Objawy i przebieg

AZS – typowa manifestacja atopii

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry, jej swędzenie, łuszczenie się i skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych. W 100% przypadków AZS jest sprzężone z lichenizacją (pogrubieniem) naskórka. Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować całe ciało (patrz: erytrodermia). Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą również inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek. Charakterystycznym objawem jest również objaw Dennie-Morgana.

W obrazie klinicznym AZS wyróżnia się trzy fazy choroby

 • niemowlęcą (do 2. r. ż.) – ze zmianami wysiękowymi i strupami zlokalizowanymi na twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach i tułowiu;

 • dziecięcą (od 3 do 11 r. ż.) – ze zmianami zlokalizowanymi na zgięciach łokciowych i podkolanowych, karku oraz nadgarstkach. Możliwe jest wystąpienie zmian typu łupież białawy oraz złuszczającego zapalenia czerwieni wargowej z pęknięciami w kącikach ust;

 • młodzieżową/osób dorosłych (od 12 do 23 r. ż.; niekiedy dłużej) – o lokalizacji podobnej, jak w zmianach dziecięcych, z dodatkowym – częstym – wystąpieniem zmian skórnych na powierzchni grzbietowej rąk. Może dojść też do pobrużdżenia i pogrubienia skóry.

Nie każdy pacjent musi przechodzić przez wszystkie fazy choroby. AZS może wystąpić we wczesnym dzieciństwie lub w późniejszym okresie rozwoju. Cechą wspólną dla wszystkich faz występowania choroby jest uporczywy świąd. Występują również objawy, które nie są charakterystyczne dla żadnej z faz, są to np. przebarwienia bądź odbarwienia pozapalne skóry, które ulegają repigmentacji po około 6 miesiącach. Choroba ma przebieg wieloletni z okresami, kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone. W przebiegu choroby ma znaczenie stres emocjonalny, który sam nie jest bezpośrednią przyczyną objawów, ale poprzez wpływ układu nerwowego może stać się czynnikiem wyzwalającym objawy u osoby chorej.

Rozpoznanie

Opracowano kryteria rozpoznawcze AZS (kryteria Hannifina-Rajki).

 • Kryteria większe

świąd, typowe umiejscowienie, przewlekły i nawrotowy przebieg, atopia u chorego lub w wywiadzie rodzinnym

 • Kryteria mniejsze

suchość skóry (xerosis), rogowacenie przymieszkowe (keratosis pilaris) lub rybia łuska (ichthyosis), natychmiastowe odczyny skórne, podwyższone stężenie IgE w,surowicy, dodatnie wyniki testów skórnych z alergenami, początek w dzieciństwie

skłonność do nawrotowych zakażeń skóry, zaćma, nawrotowe zapalenie spojówek

przebarwienia powiek i skóry wokół oczu, nietolerancja wełny, nietolerancja niektórych pokarmów, zaostrzenia po stresach psychicznych, świąd po spoceniu

biały dermografizm, pogrubienie fałdów na szyi, rumień twarzy, zapalenie czerwieni wargowej, stożek rogówki, objaw Dennie-Morgana (dodatkowy fałd skórny poniżej dolnej powieki), łupież biały, zapalenie brodawek sutkowych, skłonność do niespecyficznego stanu zapalnego skóry dłoni i stóp

 

Do rozpoznania AZS wystarczające jest spełnienie 3 spośród 4 głównych kryteriów; mniejsze kryteria mają znaczenie uzupełniające.

Bardzo pomocne są tzw. kryteria Williama, które pozwalają na rozpoznanie schorzenia z 85% czułością i 95% swoistością. Kryterium podstawowym, które musi być bezwzględnie spełnione, jest obecność swędzących zmian skórnych w chwili badania i w poprzedzających 12 miesiącach. Z kryteriów dodatkowych muszą być spełnione 3.

Kryteria dodatkowe według Williama

widoczny wyprysk, po stronie zginaczy (pacjent powyżej 4 r.ż.), na twarzy (pacjent poniżej 4 r.ż.), w wywiadzie wyprysk, po stronie zginaczy (pacjent powyżej 4 r.ż.) ,na policzkach (pacjent poniżej 4 r.ż.), wczesny początek zmian (do 4 r.ż), uogólniona suchość skóry w ciągu ostatniego roku, współistnienie innych chorób atopowych, astma, katar sienny (pacjent powyżej 4 r.ż.) lub dodatni wywiad atopowy u krewnych I stopnia (pacjent poniżej 4 r.ż)


Leczenie przyczynowe

Jeśli można stwierdzić czynniki uczulające, leczenie polega na eliminacji ich z otoczenia lub pokarmów chorego. Można też podejmować próby odczulania.

Leczenie objawowe

 • środki przeciwhistaminowe

 • kortykosteroidy ogólnie w okresie zaostrzeń i miejscowo w postaci maści, z unikaniem zaróbki lanolinowej (chorzy często są na nią wrażliwi)

 • leki immunosupresyjne (np. cyklosporyna A– ogólnie, takrolimus – miejscowo, pimekrolimus – miejscowo)

 • fotochemioterapia (PUVA), fototerapia – naświetlania UVA i UVB

 • pielęgnacja i natłuszczanie skóry

 • specjalistyczna odzież lecznicza

 • metoda mokrych opatrunków

Ze względu na przewlekły i nawrotowy charakter choroby, celem terapii jest utrzymanie jak najdłuższych okresów remisji oraz dobrego stanu ogólnego chorego.

 

Źródło - https://pl.wikipedia.org/wiki/Atopowe_zapalenie_sk%C3%B3ry 04.12.2020

 

Zapobieganie

Reasumując powyższe informacje, osoba którą dotknęło to schorzenie musi nauczyć się systematyczności zarówno w przygotowywaniu odpowiedniej diety, jak i w doborze specjalistycznych barierowych dermokosmetyków, które zapewnią nawilżenie i utrzymanie odpowiedniej bariery ochronnej na skórze. Obecnie posiadamy możliwości w łagodzeniu i przynoszeniu ulgi przy schorzeniu AZS. Ważnym elementem przy wyborze dermokosmetyków jest ich skład (pozbawienie wszystkich substancji alergizujących i zapachowych) i działanie ukierunkowane na nawilżenie, ochronę i zachowanie bariery lipidowej.

 

 

 

Mediskin Aqua CreamMediskin Medisil

Mediskin MedimacrogolMediskin Baby Diaper

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl